Velká cena AAA Radiotaxi, Živohošť, 2. -3. 10., komentář

  Předposlední podnik českého mistrovství ZAV se uskutečnil na Staré Živohošti. Skoro stovka závodníků se sjela do areálu hotelu Atlantida a přilehlého kempu, aby bojovali o krásné poháry a důležité body do celkové klasifikace. Čekal je zde trať dlouhá 2300 metrů se dvěma retardéry. Díky systému, kdy jezdce během dvou dnů čekalo sedm závodních jízd, jezdci ani jejich mechanici neměli ani moc času si uvědomit v jakém příjemném prostředí se depo a zázemí nachází. Dokonce je zde i přístav pro jachty, trošku jako v Monte Carlu.

Absentujícího stálého ředitele závodů Romana Linharta nahradil Ivo Holan. Své role se zhostil nadobyčejně dobře, nutno dodat, že i díky disciplinovanosti jezdců i diváků nemusel řešit žádnou prekérní situaci a běžné problémy vyplývající z normálního průběhu závodů, jako kolize, usměrňování diváků a na speciálně Živohošti přesuny místních chatařů, pro které je trať závodu jedinou cestou, jak se dostat na chatu a pak zase z chaty, řešil s přehledem a promptně. Za celé dva dny nemusel na trať ani jednou poslat sanitku a vyprošťovák vyjel snad dvakrát, třikrát.

  Samotný závod začal v sobotu ráno jednou tréninkovou jízdou. Většina jezdců si uvědomovala, že je před nimi velká porce závodních kilometrů začala opatrně. Větší vzrušení přinesl až nálet Andrey Zemanové do první zatáčky, který skončil smykem až na střechu, což byla na skoro celý závod největší havárie. Andrea má ovšem šikovného mechanika a tak mohla absolvovat celý závodní program. Bohužel na samý závěr závodu ještě po projetí cílovou fotobuńkou nezvládl Jaroslav Rejka svého Jaguára a tvrdě havaroval. Jemu se nestalo nic, kočka je na tom hůř. Toto byly dvě nejvážnější havárie, další kolize byly jen drobnější.

 Po jedné tréninkové jízdě se jezdci seřadili k první závodní jízdě, po jejím skončení a přestávce na oběd se plynule a ve svižném tempu odjely zbylé dvě na sobotu naplánované jízdy. Závodní program skončil ve čtyři hodiny odpoledne.  Všichni si byli vědomi, že je druhý den čekají čtyři závodní jízdy a že se ještě může stát cokoliv. V neděli odstartoval první jezdec podle harmonogramu v půl deváté a dvě jízdy se stihly do oběda, jak bylo plánováno. Vlhká trať přispěla k ještě větší zajímavosti a napínavosti závodu, neboť pořadí se neustále měnilo a málokdo mohl jet pouze na jistotu, pokud chtěl získat pěkné umístění. Dvě  poslední jízdy po nedělním obědě běžely jako na drátku a tak krátce po třetí hodině byli všichni jezdci v cíli a mohly se počítat celkové výsledky.

 Závěrečného ceremoniálu s předáváním opravdu reprezentativních pohárů se zúčastnil i pan Jiří Kvasnička, jednatel společnosti AAA radiotaxi, generálního partnera seriálu a starosta obce Chotilsko pan Jiří Šťástka, který kdoví proč pozval naši chásku i na příští rok.

 Závody tedy proběhly bez problémů za celkem hezkého a na to jak bylo ošklivo v předcházejícím týdnu, luxusního počasí v hezkém místě. Teď se všichni těší a chystají na závěrečný podnik Českého mistrovství ZAV, který se koná v sobotu 16. října ve Velké Chuchli. Startovní listina je už teď nabitá, takže pořadatelé i jezdci zvou všechny fanoušky na zajímavou podívanou.

 E1 1400

 S patnácti auty na startu nejobsazenější třídu vyhrál celkem samozřejmě Radim Mach na Suzuki Swift. Za ním na druhém místě skončil na pečlivě připraveném Favoritu rychlý Jan Holeček. O zbývající třetí stupínek bojovali Michal Šmíd na Škodě 130 RS a Milan Andruchovič na Š 1000 MB. Nakonec si pro pohár za třetí místo zaslouženě přišel Michal.

  E1 1600

 Vítězství a druhý, tentokrát zlatý pohár za víkend do rodiny Fikotů přivezl na Hondě CRX Jaroslav junior.  Za ním, také na Hondě, skončil Petr Krejza. Nováčci ve třídě bratři Mészárosové zatím více poznávali nový přírůstek v týmu Škodu Felicii s rozdílným výsledkem. Tomáš získal pohár za třetí místo, Jakub zaplatí nový nárazník a masku. Po menší agroturistice přišel o možnost bojovat o stupně vítězů David Mertlík.

Jarda Malík

Převzato z http://www.edda.cz/mscrdovrchu/index.php


06.10.2010 20:09:38
jakubmeszaros
TOPlist
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one