Soutěž mladých talentů Cocaine RallyeStar 2012 v cíli

http://www.ewrc.cz/ewrc/show.php?id=20899&title=soutez-mladych-talentu-cocaine-rallyestar-2012-v-cili

Je konec roku a šampionáty se chýlí ke konci. Svůj poslední podnik má za sebou i letošní ročník COCAINE RallyeSTAR, který připravil ARTFordSPORT Plzeň se svými speciály FiestaCUP.
Krátké shrnutí prvního ročníku a rozhovory se třemi nejlepšími jezdci jsme pro Vás připravili právě zde. Na začátek si připomeňme, proč tento zajímavý projekt vznikl. Myšlenka spatřila světlo světa v plzeňském týmu ARTFordSPORT. Cílem bylo nalézt nové talenty ve věku 16-22let pro motoristický sport, především pro automobilové soutěže. Mladí závodníci po prokázání nejen jezdeckých schopností, absolvovali tento šampionát zdarma. Všichni účastníci usedali do identických speciálů Ford Fiesta 1.3 CUP, které již dobře známe z Volného poháru nebo Rally Cupu.

Duben 2012 – Výběrové kolo Polygon Líně u Plzně

Na úvodní výběrové kolo se na letišti v Líních sešlo 54 zájemců z celé České republiky. Ten kdo chtěl uspět, se musel vypořádat s pěticí disciplín-vědomostním testem z oblasti bezpečnosti silničního provozu a také motosportu, jízdou zručnosti v sériové Fiestě, závodní měřenou jízdou se speciálem Ford Fiesta 1,3CUP, testem technických znalostí se zaměřením na závodní techniku a pak také jízdami ve speciálu Ford Puma 1,7. Součet bodů z jednotlivých disciplín pak rozhdl o sedmi vybraných finalistech. Mezi ty se dostali tři jezdci ve věku 19-22let, tři nejlepší ve věku 16-18let a jedna nejlepší dívka:

1. Tomáš Meszároš / Loděnice – 47b
2. Václav Mareš /Velešín -45b
3. Petr Gargulák /Slušovice -44b
4. Jan Nešpor /Slavonice-43b
5. Tomáš Omelka/Praha-43b
6. Jakub Schimmer /Plzeň -41b -1.místo kategorie 16-19let
7. David Podhora /Český Krumlov -41b -2.místo kategorie 16-19let
8. Filip Strahal /Praha -41b -3.místo kategorie 16-19let
9. Marián Baštýř /Uherský Brod-41b
10. Jan Hloušek /Jablonec n.N – 40b
24. Tereza Maršálková /Liberec -35b -1. místo kategorie Dívek

Květen 2012 – RallySTAGE Autodrom Sosnová

Po výběrovém kole účastníky čekala první ostrá soutěž. Ta se konala na Autodromu Sosnová společně s podnikem Amater Rallye. Na start se postavilo 8 talentů, z toho 7 postoupilo z výběrového kola -tři z kategorie 20-22 let (Tomáš Meszároš, Petr Gargulák a Václav Mareš), tři z kategorie 16-19 let (Jakub Schimmer, Filip Strahal, David Podhora) a nejrychlejší dívka Tereza Maršálková. Tuto sedmičku doplnil sedmnáctiletý Tadeáš Šimeček, který se zúčastnil za vlastní finance. Všichni jezdci se během závodu hodně zlepšovali, což bylo vidět na zajížděných časech. Smůlu si vybral Petr Gragulák, když v převodovce jeho Fiesty zůstal zaseklý třetí rychlostní stupeň. Ztráta činila “jen“ 8 sekund, ale v tak vyrovnaném závodě to znamenalo propad. Vždyť rozdíl mezi prvním a třetím místem byl po pěti RZ pouhých 0,91s!

1. Tomáš Meszároš – celk.čas 16.36.63 s , 2. Tadeáš Šimeček –celk.čas 16.37.01 s , 3.Petr Gargulák –celk.čas 16.37.54 s , 4.Filip Strahal –celk.čas 16.50.69 s , 5.Jakub Schimmer –celk.čas 17.01.50 s , 6. David Podhora –celk.čas 17.05.90 s , 7. Václav Mareš –celk.čas 17.21.04 s , 8. Tereza Maršálková – celk.čas 18.22.86

Srpen 2012 – I.Historic Rally Stage na CzechRing Hradec Králové

Po klání v Sosnové čekal mladé piloty závod na Czech Ringu v Hradci Králové. Na startu se objevilo 33 posádek. V rámci seriálu FiestaCUP odstartovalo sedm vozů, z toho 5 bodovalo do COCAINE RallySTAR 2012. Závodilo se opět o každou desetinu. V jedné RZ se všem pilotům identických Fiest, s výjimkou Petra Garguláka, který ostatním mladíkům trochu odskočil, podařilo dojet v rozmezí 5,6s! Nutno dodat, že Fiesty se neztratily ani v absolutním pořadí. V prvním průjezdu se Petr Gargulák umístil na 5. místě. Jedinou nepříjemností byl kontakt Fiesty Jakuba Schimmera s betonovou bariérou. Mechanici si ale s opravou hravě poradili a na startu další RZ nechyběl.

1. Petr Gargulák-Petr Hanzlík 19.14,20 (5.místo absolutně-nejrychlejší soudobé auto!)
2. Tomáš Pertold –Radim Chmelík 20.11,90s (neboduje do Rallye Star)
3. Jakub Schimmer-Tomáš Osvald 20.22.10s
4. Tomáš Meszároš-Jakub Meszároš 20.23.20s
5. Václav Mareš-Karel Mareš 20.28,60s
6. Filip Strahal-Karel Strahal 20.30,20s
7. Radim Chmelík-Tomáš Pertold 20.44,00s (neboduje do Rallye Star)

Říjen 2012 – COCAINE RallySTAGE Písek

Finálovým podnikem COCAINE Rally Star 2012 byl závod v Písku. Při pohledu do tabulky bylo jasné, že se bude bojovat do posledního metru, a to nejen o celkové vítězství. O to bojovala dvojice Tmáš Meszároš z Loděnice u Berouna a po dvou podnicích druhý Petr Gargulák ze Slušovic. V závodě nakonec tak do cíle dojel druhý Petr Gargulák a to se ztrátou necelé vteřiny na vítězného Tomáše Meszároše. Obdobný rozdíl byl také mezi 4.-6. místem. V těsném finiši tedy celkové prvenství vybojoval Tomáš Meszároš, druhý celkově skončil Petr Gargulák a třetím místem v píseckém závodě si zajistil bronz v celkovém hodnocení Filip Strahal.

1. Tomáš Meszároš 13.29.83 , 2. Petr Gargulák 13.30.54 , 3. Filip Strahal 13.43.90 , 4. David Podhora 13.50.14 , 5. Jakub Schimmer 13.51.73 , 6. Václav Mareš 13.51.92

Celkové výsledky RallyeSTAR 2012 jsou tedy následující:

1. Tomáš Meszároš 57b, 2. Petr Gargulák – 52b , 3. Filip Strahal – 39b, 4. Jakub Schimmer – 37b, 5.Václav Mareš – 35b , 6. David Podhora – 24b

Abychom nesledovali jen výsledky, položili jsme několik otázek hlavním protagonistům šampionátu “juniorů“.

Jak byste zhodnotil letošní ročník soutěže?

Tomáš Meszároš:“Začátkem tohoto roku jsem se dozvěděl na stránkách eWRC o plánu pořádat akci COCAINE Rally STAR 2012. Tato akce mě zaujala, jelikož byla určena pro mladé začínající jezdce. Nějaké závody jsem si už předtím zkusil v amatérském seriálu Edda Cup do vrchu. Zaujala mě nabídka absolvovat výběrové kolo mladých začínajících jezdců. Tak jsem se přihlásil. Po absolvování výběrového kola, které se mi podařilo vyhrát, mi přišla nabídka od pana Galušky na absolvování dvou až tří soutěží. Z finančních důvodů jsem musel nerad tuto nabídku odmítnout. Pak mi byla nabídnuta možnost absolvovat závody v Sosnové, Hradci Králové a v Písku pouze za startovné. Závod v Sosnové se mi podařilo vyhrát díky poruše převodovky mého soupeře Petra Garguláka. Další závod se jel na Czech Ringu v Hradci Králové, tam jsem skončil druhý po zaváhání v první RZ ve které jsem si vytvořil velikou ztrátu, kterou jsem musel po zbytek závodu dohánět. Třetí závod se jel v Písku, ve kterém se mi podařilo vyhrát po napínavém souboji s Petrem Gargulákem časem z poslední jízdy. Před rokem by mě ani nenapadlo, že bych se mohl zúčastnit takové soutěže, natož ji vyhrát. Chtěl bych taky poděkovat organizátorovi za takovou podařenou akci, kterou v Čechách jen tak někdo nepořádá“.

Co byste vzkázal dalším zájemcům o účast v soutěži?

TM:“Ať se nebojí to zkusit. Byla to zajímavá zkušenost, svézt se v závodním autě a porovnat své schopnosti s ostatními účastníky na stejných autech, které byly vždy dobře připravené“.

Jaký byl letošní ročník soutěže?

Petr Gargulák:“Byl jsem velmi rád, že jsem měl možnost účastnit se projektu COCAINE Rally STAR v tomto roce, i když se nevyvíjel přesně podle mojí představy a štěstí při mně moc nestálo. Trošku mě mrzelo, že na každý závod na mě vyšla jiná Fiesta oproti mým předním konkurentům. Sice technicky jsou vozy na stejné úrovni, ale každá má své specifikum a nebylo jednoduché si zvyknout například na jiný nástup brzd, což se mně vymstilo na posledním třetím závodě v Písku a podařilo se mně dvakrát probrzdit šikanu, a to bohužel na tak krátkém závodě rozhoduje. Dále mně na závodě v Sosnové potkala technická závada, kdy se v převodovce zasekl třetí rychlostní stupeň a znamenalo to opět propad z první příčky. Jediný závod na okruhu v Hradci Králové se obešel bez problémů. Ten jsem si nejvíce užil, jednak kvůli proměnlivým podmínkám, které na závodě panovaly, ale i kvůli největšímu počtu najetých kilometrů. Nemůžu se vymlouvat na techniku, protože v tomto sportu je to naprosto běžné a nikdo dopředu neví, co se může stát. Zkrátka při mně nestála štěstěna, ale na druhou stranu jsem rád, že jsem na všech závodech dokázal zajet nejrychlejší čas v poháru“.

V čem vidíte hlavní přínos tohoto projektu?

PG:“Největším přínosem je možnost dát šanci mladým začínajícím jezdcům, aby si vyzkoušeli závodní speciál za nulové náklady a zažili velmi vyrovnané souboje. Proto bych chtěl poděkovat hlavně panu Galuškovi a jeho týmu včetně mechaniků, za skvěle připravený pohár a pomoc zviditelnit naše jezdecké výkony v tomto finančně náročném sportu“.

Jak byste zhodnotil uplynulou sezonu? Byla to Vaše první zkušenost za volantem závodního vozu?

Filip Strahal: „Uplynulá sezóna se mi velmi líbila, protože to bylo moje první svezení se závodním autem a dá se říci splnění něčeho, v co jsem před výběrovým kolem jen ve skrytu duše doufal. Všechny 3 závody, které jsem v letošní sezóně absolvoval, byly svým způsobem specifické a z každého jsem si odvezl cenné zkušenosti“.

V Sosnové, to mi ještě nebylo 18 a samozřejmě jsem neměl ani řidičák a tudíž minimum zkušeností s řízením auta jako takového, natož závodního, jsem měl před startem „smíšené“ pocity – radost a euforii střídal respekt a strach. Zážitek to je nezapomenutelný. Dvoudenní závod v Hradci-klasické rally podmínky, kdy jeden den panovalo krásné počasí, zatímco druhý den pokrývala trať voda. Startovat v pořadí jako první a nevědět, jak se auto na vodě bude chovat, byl celkem slušný adrenalin. Tato slova se nakonec potvrdila, aneb i s Fiestou se dá jezdit do cíle dveřmi napřed. Na Hradecký skok se také nedá zapomenout.

Do závodu v Písku jsem přijížděl s trochou nostalgie, protože to byl závod poslední a současně i s vidinou možnosti zajetí slušného výsledku v celkovém zúčtování. Krásná motokárová trať v Písku mě nabudila k maximálnímu nasazení. Pochválím se sám :), vždyť skončit jako začátečník třetí za zkušenými borci, jako jsou Petr Gargulák a Tomáš Meszároš je úžasné.

Nesmím zapomenout také na zkušenosti, které jsem mohl získat jako mechanik FiestaCupu a zažil tak závody i z té druhé, neméně důležité stránky“.

Myslíte, že Vám pomůže v další kariéře?

FS: “Ještě jednou bych chtěl poděkovat za krásné a nezapomenutelné zážitky, které jsem si s Fiestami užil. Po třech závodech se o kariéře asi zatím mluvit nedá, ale jestli by se někdy do budoucna naskytla příležitost, rozhodně bych neváhal a chytl ji za pačesy“.

Cocaine RallyeSTAR 2012 je tedy již minulostí. Otázkou je, zda se některý z mladých talentů dokáže i v budoucnu prosadit ve světě motosportu. Talent mladým rozhodně nechybí, velkou otázkou jsou jako vždy v motosportu finance. Najdou se partneři, kteří by pomohli mladým jezdcům? A má smysl pořádat podobné akce, podobný typ soutěžního klání pro mladé i pro rok 2013? Mohla by to být cesta jak například ve spolupráci FAS, AJR a soukromého subjektu „učit a trénovat“ mladé naděje na uzavřených okruhových tratích předtím, než se dostanou přímo na tratě ostrých RZ? Nápady, návrhy, nebo jen zamyšlení stačí zaslat na mail FiestaR2cup@seznam.cz.

Karel Pučelík - eWRC.cz
Tagy: ArtFordSport, Ford Fiesta Cup, Soutěž

http://www.ewrc.cz/ewrc/show.php?id=20899&title=soutez-mladych-talentu-cocaine-rallyestar-2012-v-cili

 

07.02.2013 20:09:00
jakubmeszaros
TOPlist
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one